Ryby w ogrodzie

RYBY DO OCZKA WODNEGO


Ogrodowe oczko wodne ozdobić można przez obsadzenie go roślinami strefy głębokiej, płytkiej jak i nadbrzeżnej. Staw zyskuje na atrakcyjności również wtedy, gdy znajdują się w nim zwierzęta wodne. Wiele osób decyduje się na taki sposób urozmaicenia ogrodu ponieważ nie jest on bardzo kłopotliwy, a daje wiele satysfakcji.

Ryby można hodować zarówno w dużych jak i niewielkich oczkach wodnych. Ważne jest, by jego głębokość wynosiła przynajmniej 80cm, a optymalnie gdy przekracza 120cm. W płytszych stawach woda może zamarzać nawet do dna.


ZARYBIANIA OCZKA WODNEGO

Zarybianie oczka rozpocząć można, gdy woda ma przynajmniej 10o C. Jeżeli woda w stawie pochodzi z wodociągu, z wpuszczeniem ryb należy odczekać dwa lub trzy dni, aby spadła zawartość chloru lub użyć preparat uzdatniający wodę „Antychlor”. Zakupione ryby umieszcza się w zamkniętej plastikowej torbie napełnionej wodą, swobodnie pływającej w zbiorniku. Po kilku godzinach, gdy zwierzęta przyzwyczają się do zmiany temperatury, można torbę ostrożnie rozciąć i przechylić, by woda z niej powoli wymieszała się z wodą w oczku.


KARMIENIE RYB W OGRODZIE

Ryby dokarmia się od wiosny do jesieni przy temperaturze powyżej 10o C, gdyż przy niższych temperaturach ryby nie żerują. Najlepiej karmić je gotowym pokarmem dla ryb w postaci granulek pływających lub tonących. Ich wielkość powinno się dostosować do rodzaju posiadanych ryb według zasady: im większe ryby, tym większe granulki, np. karasie karmi się drobnym pokarmem, natomiast karpie koi – grubym. Pokarmu nie należy wrzucać zbyt wiele, by niepotrzebnie nie zanieczyszczał wody.


OCZKO WODNE ZIMĄ

Gdy temperatura zaczyna spadać, ryby zapadają w letarg. Zimują na dnie zamarzniętego stawu, gdzie temperatura wynosi 4o C. W tym czasie do przeżycia niezbędny jest im jedynie tlen. Nie można więc dopuścić do zamarznięcia całego lustra wody. Można temu zapobiec poprzez wykucie przerębla i umieszczenie w nim styropianu. Lepszym rozwiązaniem jest jednak zaopatrzenie oczka w specjalną grzałkę, w pobliżu której woda nie będzie zamarzać.


JAK DBAĆ O RYBY W OGRODZIE

Decydując się na hodowlę ryb należy pamiętać, że niezapewnienie im odpowiedniej higieny może skończyć się dla nich nawet śmiercią. Przyczyną tego może być:

  • stres spowodowany gwałtowną zmianą, niewłaściwym pokarmem, brakiem tlenu, nieodpowiednią temperaturą lub odczynem wody,

  • choroba:

  • zakaźna – wywołana przez wirusy, bakterie, grzyby przenoszone przez nowo nabyte zwierzęta,

  • pasożytnicza – spowodowana przez pasożyty wewnętrzne albo zewnętrzne, np. orzęski, przywry, wiciowce, tasiemce,

  • powstająca w wyniku nieodpowiednich czynników środowiskowych (choroba gazowa, kwasowa, zasadowa, przyduch, zatrucie).

Przyczyną nagłego, masowego śnięcia ryb najczęściej bywa brak tlenu lub zatrucie substancjami toksycznymi, natomiast trwające dłuższy czas śnięcia pojedyncze mogą być spowodowane stresem albo chorobą.

Istnieje kilka profilaktycznych zaleceń zapobiegających chorobom ryb. Ważne jest dbanie o właściwe natlenienie wody i jej odczyn. Nie należy przekarmiać zwierząt. Dokupione, nowe ryby przed wpuszczeniem do stawu należy poddać kwarantannie i obserwować ich wygląd oraz zachowanie. Wskazane jest również zastosowanie wobec nich kąpieli w specjalnych preparatach odkażających. Jeśli zaobserwuje się nietypowe objawy w zachowaniu lub wyglądzie ryb, trzeba sprawdzić jakość wody i pokarmu. Chore osobniki powinno się izolować od pozostałych. Zawsze warto też skorzystać z porad lekarza weterynarii.


RYBY DO OCZKA WODNEGO

Karasie złociste (Carassius auratus) są najtańsze, najłatwiejsze w hodowli, a zarazem bardzo efektowne. Osiągają ok. 20cm długości, dożywając 20 lat. Płciowo dojrzewają w 2 roku życia. Tarło odbywa się w maju lub czerwcu. Z ikry złożonej na roślinach po 5 dniach wylęgają się młode. Istnieje wiele odmian tych ryb o ciekawym zabarwieniu i kształtach płetw. Oto kilka popularnych przykładów:

  • Kaliko i szubunkiny – biało lub niebiesko zabarwione, czerwono, żółto, niebiesko i czarno nakrapiane karasie o weloniasto wyciągniętej płetwie ogonowej.

  • Komety – jednolicie czarne lub czerwone ryby, niekiedy z białymi albo żółtymi plamami o płetwach ogonowych dłuższych od reszty ciała.

  • Wakiny – japońskie złote rybki w kolorze czerwonym, czasem biało nakrapiane lub czysto białe o wydłużonych płetwach ogonowych.

  • Welony – charakteryzują się oryginalnymi płetwami.

Karpie koi (Cyprinus carpio) to ładne, łatwo dające się oswoić ryby. Dożywają 30 lat, dorastając do 60cm długości. Dojrzewają płciowo w 3-4 roku życia. Tarło odbywają latem przy temperaturze wody powyżej 20o C. Młode wylęgają się po upływie tygodnia. Najczęściej sprzedawane są mieszańce ich wielu odmian o ciekawym ubarwieniu.

Liny (Tinca tinca) są rybami wytrzymałymi, spokojnymi za dnia i aktywnymi wieczorem. Dojrzewają w wieku 2-3 lat. Między czerwcem a sierpniem odbywają tarło. Młode wylęgają się po 4 dniach. Charakterystyczne jest to, że zimują zagrzebane w mule.

Sumiki karłowe (Ictarulus nebulosus) to bardzo wytrzymałe, wszystkożerne ryby. Osiągają 25 cm długości. Wyróżniają je cztery pary wąsów. Żyją do 25 lat. Żerują przy dnie, a szczególnie aktywne bywają nocą.

Złote orfy (Luciscus indus ober. Orfus) są efektownymi rybami o złotym zabarwieniu. Mają duże zapotrzebowanie na tlen.

Jesiotry można hodować w zbiornikach zaopatrzonych w kaskadę, gdzie woda jest zimna i dobrze natleniona.


ŻÓŁWIE I ŻABY DO OGRODU

Z innych zwierząt wodnych hodowany bywa żółw błotny (Emys orbicularis). W ciepłe dni wychodzi na brzeg i wygrzewa się na słońcu, natomiast gdy temperatura spada poniżej 10o C żółw zagrzebuje się w ziemi. Przed nadejściem zimy zwierzę trzeba przenieść do akwarium.

W czystych, dużych stawach mogą żyć raki. W ślimaki i kijanki można zaopatrzyć oczko transportując je z naturalnego stawu. Zresztą po pewnym czasie w zbiorniku same zadomowią się ślimaki (np. błotniarka stawowa, bursztynka pospolita, zatoczek rogowy) oraz żaby (żaba wodna, żaba śmieszka lub żaba moczarowa). Same też ściągną owady takie jak ważki i chrząszcze (np. niekorzystny dla ryb pływak żółtobrzeżek czy krętak – mały czarny owad pływający gromadnie po powierzchni wody zataczając kręgi i spirale, żywiący się larwami komarów).

Potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu oczka wodnego w Twoim ogrodzie? Zapraszam Cię do zapoznania się z naszą ofertą projektowania ogrodów.

autor:mgr inż. Anita Białczakarchitekt krajobrazuGardenflow.pl
architekt krajobrazu Anita Białczak