Kwiecień w ogrodzie

KALENDARZ PRAC OGRODNICZYCH

  1. W kwietniu wprowadza się do ogrodu wiele roślin:

  • Można jeszcze sadzić drzewa i krzewy ozdobne.

  • Nadszedł czas sadzenia i przesadzania większości bylin ogrodowych. Rośliny z nagimi korzeniami nie mogą długo czekać na posadzenie. Inaczej rzecz się ma z bylinami sprzedawanymi w pojemnikach. W ich wypadku najważniejsze jest, by nie dopuścić do wyschnięcia gleby przed umieszczeniem ich w miejscu stałym.

  • Kwiecień jest odpowiednim czasem do sadzenia karp paproci. Doskonale nadają się do naturalizacji stanowisk cienistych i wilgotnych.

  • Z roślin cebulowych i bulwiastych w suche, pochmurne dni kwietniowe sadzić można galtonie, liliowce i śnieżniki. Na lepszą późnokwietniową pogodę trzeba poczekać z sadzeniem roślin bardziej wrażliwych na zimno (np. dalii).

  • Połowa kwietnia i początek maja to termin sadzenia mieczyków. Na zakupionych w tym celu bulwach nie powinno być śladów uszkodzeń ani przebarwień, mogących wskazywać na chorobę roślin. Warto pamiętać, że ryzyko choroby jest większe w wypadku sadzenia mieczyków co roku na tym samym stanowisku. Lepiej więc zmieniać kompozycje z mieczykami. Bulwy zagłębia się w ziemi na głębokość ok. 10cm, w rozstawie odpowiadającej gęstości 50 roślin na 1m2 powierzchni.

  • Nastał ostatni optymalny termin wysiewu kwitnących latem roślin jednorocznych i dwuletnich. Wysiane w późniejszym czasie zakwitną mniej obficie.

  • Spośród roślin jednorocznych można przystąpić do umieszczania w gruncie wszystkich pnączy, maciejek, maczków kalifornijskich, mietelników (kochii), rezed i wielu innych.

  1. Wchodzące w okres intensywnej wegetacji rośliny ciągle potrzebują dodatkowego dokarmiania.

  2. Kwiecień to odpowiedni termin na rozpoczęcie walki z chwastami. Nie są w stanie się jeszcze rozmnażać, więc zabieg jest teraz bardziej skuteczny. Ponadto zebrane w tym czasie chwasty można wykorzystać do sporządzenia kompostu. Roślin z zabiegów wykonanych w późniejszych terminach nie można użyć w tym celu, gdyż grozi to rozsianiem ich zawiązanych już nasion. Chwasty można usuwać ręcznie lub za pomocą dostępnych w sklepach ogrodniczych, specjalnych środków chemicznych. Skutecznie utrudni im rozwój wyścielenie podłoża rabat 3-5cm warstwą kory, która przy okazji zmniejszy parowanie wody z powierzchni gleby.

  3. Czas już odkryć wrażliwe na mróz gatunki krzewów.

  4. W tym miesiącu dokonuje się tzw. prześwietlenia pnących form róż. Oznacza to rozrzedzenie krzewu poprzez usunięcie jego najsłabszych i najstarszych pędów, które niepotrzebnie obciążają roślinę. Należy przy tym uważać, by nie wyciąć młodych, tegorocznych gałązek, na których rozwinie się większość kwiatów.

  5. Pierwszego nawożenia w sezonie potrzebuje trawnik.

  6. Jeśli nic nie wskazuje na niespodziewany powrót przymrozków można przystąpić do przycięcia kęp ozdobnych traw. Ostrożnie, tak by nie uszkodzić młodych pędów, usunąć należy zeszłoroczne, zaschnięte liście.

  7. Karpy starych, ogrodowe paproci można teraz oczyścić ze starych liści.

  8. Pod koniec kwietnia przygotowuje się kłącza i cebule roślin przechowywanych przez zimę w pomieszczeniu. Zaprawia się je w specjalnych preparatach grzybobójczych. Ewentualnie można zamiast tego wymoczyć je przez 15-20 minut w 1,5% roztworze „Kaptanu” (15g/1l wody) o temperaturze 15-20oC.

  9. Kwiecień to również odpowiedni okres na rozmnażanie wielu roślin.

  • Jedną lub dwie gałązki większości krzewów liściastych wystarczy przygiąć do ziemi, a następnie usypać ich fragment glebą. Po pewnym czasie roślina wytworzy korzonki. Pozostaje już tylko odciąć pęd i przesadzić w zaplanowane miejsce.

  • Przez podział można rozmnażać byliny. Najłatwiej robić to, gdy widoczne są nowe ich pąki.

  1. To odpowiedni okres na uzupełnienie i dzielenie rozrośniętych kęp roślin na skalniaku. Podłoże należy odświeżyć poprzez wyściółkowanie żwirem lub korą.

  2. W połowie kwietnia powinno się sprawdzić stan sprzętu nawadniającego. Można uruchomić hydrofor i dokonać przeglądu węży, szybkozłączek, zraszaczy i in. Po długiej zimowej przerwie pompa powinna popracować kilka godzin, aby udrożnić filtry i cieki wodne w studni.

  3. Rozpoczyna się wreszcie termin sadzenia roślin wodnych. Umieszcza się je na dnie zbiornika lub w specjalnych koszach wypełnionych zwięzłą ziemią okrytą warstwą żwiru.

autor:mgr inż. Anita Białczakarchitekt krajobrazuGardenflow.pl
architekt krajobrazu Anita Białczak