Czerwiec w ogrodzie

KALENDARZ PRAC OGRODNICZYCH

 1. Na początku miesiąca drugi raz nawozami azotowymi dokarmia się drzewa liściaste, które zaczynają już tworzyć zawiązki owoców i przyszłoroczne pąki kwiatowe.

 2. Pędy róż pnących zdążyły się już znacznie wydłużyć. Najwyższy czas przywiązać je do podpór, co zabezpieczy gałęzie przed połamaniem przez wiatr.

 3. Czerwiec to najlepsza pora zasilenia trawnika wolno rozkładającymi się nawozami.

 4. Gdy przekwitłym tulipanom i narcyzom zupełnie uschną liście, trzeba wykopać ich cebule i do jesieni przechować w suchym przewiewnym miejscu.

 5. Czerwiec jest najodpowiedniejszą porą siewu roślin dwuletnich, m.in. bratków, dzwonków ogrodowych, malw, niezapominajek, stokrotek, kwitnących w drugim roku po siewie.

 6. Można również sadzić niektóre gatunki roślin jednorocznych, np. goździki ogrodowe i chińskie, lewkonie, lwie paszcze.

 7. Początek czerwca to także odpowiedni czas na tworzenie sadzonek krzewów ozdobnych (np. forsycji, hortensji, pięciorników, tawuł, wicokrzewów).

 8. Na trzy kolejne miesiące można przenieść do oczka wodnego trzymane zimą w akwariach wrażliwe na mrozy gatunki roślin (np. hiacynty wodne, pistie rozetkowe) i ryb (m.in. brzanki, danio, mieczyki, molinezje, pawie oczka).


Ponadto przez całe lato istnieją pewne rutynowe czynności, które powinno się wykonywać od CZERWCA przez LIPIEC do SIERPNIA:

 1. Podczas gorącego, suchego lata nie można zapominać o obfitym podlewaniu trawnika i wszystkich roślin, zwłaszcza tych posadzonych wiosną.

 2. W pełni okresu wegetacyjnego konieczne jest też nawożenie wszystkich roślin.

 3. Prawidłowa pielęgnacja, podlewanie i nawożenie ogrodu sprzyja niestety również rozwojowi chwastów. Systematyczna, doraźna walka z nimi zaoszczędzi hodowanym roślinom wielu składników pokarmowych zużywanych przez te niepożądane organizmy.

 4. Wciąż można kontynuować sadzenie roślin sprzedawanych w pojemnikach. Po posadzeniu trzeba je przyciąć i obficie podlewać. Należy jednak zrezygnować z ich nawożenia.

 5. Opadłe igły drzew i krzewów iglastych warto wygrabić i spalić. Może to zapobiec chorobom grzybowym roślin, których ewentualne zalążki łatwo przenoszą się na pobliskie, żywe gałązki.

 6. W okresie letnim konieczne jest częste strzyżenie formowanych żywopłotów, przy jednoczesnym regularnym ich nawożeniu i podlewaniu. Stymuluje to wypuszczanie większej ilości młodych pędów roślin, czyli zagęszczenie żywopłotu.

 7. Aby spodziewać się długiego lub powtórnego kwitnienia róż o nieozdobnych owocach, należy obrywać każdy kolejno przekwitły kwiat.

 8. Lato to czas intensywnego wzrostu trawy. Konieczne jest więc nie tyko jego systematyczne podlewanie, ale również regularne koszenie trawnika. W czerwcu po raz pierwszy kosi się łąki kwiatowe.

 9. Przekwitłe byliny można dowolnie przycinać i rozsadzać. Nie wolno zapomnieć o ich obfitym podlaniu po posadzeniu.

 10. Większość bylin nie wytwarza ozdobnych owoców. Dlatego warto usuwać ich przekwitłe kwiatostany. Utrzymywanie ich na gałązkach znacznie osłabia kondycję roślin.

 11. Latem sadzi się cebule roślin kwitnących jesienią (np. zimowitów).

 12. Przez całe czas można samodzielnie rozmnażać kwitnące wiosną byliny znajdujące się teraz w krótkim okresie spoczynku. Dokonuje się tego poprzez podział silnie rozrośniętych kęp. Sadzonki muszą być cieniowane i obficie podlewane.

 13. Rośliny bardziej niż w innych porach roku zagrożone są przez szkodniki. Ich likwidację należy rozpoczynać zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów żerowania.

 • Mszyce: najczęściej atakują młode pędy róż, ale również inne rośliny, m.in. iglaki, czego skutkiem jest zasychanie ich gałęzi późnym latem. Mszyce można zwalczać środkami chemicznymi: „Primor”, „Decis”, „Talstar” lub samodzielnie przygotowanym preparatem z pokrzyw (drobno posiekane rośliny zalewa się ciepłą wodą, a po odczekaniu doby spryskuje się chore gałązki).

 • Przędziorki: profilaktycznie stosuje się przeciwko nim naprzemienny oprysk środkami: „Karate”, „Talstar” lub „Neron”.

 • Mączniak prawdziwy i czarna plamistość liści: są chorobami grzybowymi roślin. Odpowiednie środki zwalczające to: „Bayleton”, „Baycor” lub „Sportak”.

 • Rdza atakuje róże, wierzby i byliny. Warto więc zapobiegawczo rośliny spryskać „Folicurem” lub „Baycorem”.

 1. W miarę potrzeb należy uzupełniać spowodowane parowaniem straty wody w ogrodowym oczku.

 2. Letnia pielęgnacja roślin wodnych sprowadza się do usuwania ich zgniłych części, przekwitłych kwiatostanów i ewentualnych chwastów.

 3. Latem najintensywniej rozwijają się wodne glony. Wskazane jest więc wyławianie glonów nitkowatych oraz regularne czyszczenie filtrów wodnych.

 4. Krajowe gatunki ryb latem przechodzą okres tarła. Narybek powinno się dokarmiać sproszkowanym pokarmem.

autor:mgr inż. Anita Białczakarchitekt krajobrazuGardenflow.pl
architekt krajobrazu Anita Białczak