Listopad w ogrodzie

KALENDARZ PRAC OGRODNICZYCH



1. Późną jesienią, gdy pogoda sprzyja i ziemia jeszcze nie zamarzła, można jeszcze sadzić wszystkie drzewa i krzewy oprócz iglaków z gołym korzeniem.


2. Jeśli do tej pory jesień była słoneczna i rośliny nie zostały zabezpieczone przed mrozem, koniecznie trzeba to teraz zrobić.

- Młode drzewa i krzewy o sezonowych liściach przed przemarznięciem korzeni ochroni usypanie 30cm kopczyka z ziemi lub kory wokół pnia, a samych pni drzewek – opatulenie słomianymi matami lub agrowłókniną.

- Zimozielone gatunki krzewów należy okryć stroiszem z gałęzi iglaków.

- Pnie wrażliwych drzew warto okryć słomianymi matami i przewiązać sznurkiem, a ich korony zabezpieczyć chochołami.

- Donice uprawianych w pojemnikach iglaków obkłada się styropianem, a podłoże okrywa się grubą warstwą igliwia, suchych liści lub agrowłókniną. Dzięki temu ziemia nie zamarznie.

- Dopiero po pierwszych mrozach przykrywa się stroiszem lub grubą warstwą suchych liści zimujące w gruncie bulwy i cebule roślin zielnych.

- Okrycia słomianymi matami wymagają również rośliny wodne w zbiornikach, z których woda jest spuszczana na zimę.


3. Opadła już większość liści i igieł sezonowych drzew i krzewów. Aby nie zgniły zimą pod śniegiem koniecznie trzeba je wygrabić z trawnika. Powinno się je spalać, by przy okazji zniszczyć źródło wielu chorób grzybowych i szkodników na nich zimujących.


4. Kontroli wymagają bulwy i cebule zapakowane już w przechowalni. Należy zaobserwować czy nie wystąpiły na nich niepokojące chorobowe objawy. Zarażone organy trzeba bezzwłocznie wyrzucić.


5. Nadszedł czas przygotowania gleby pod wiosenne sadzenie roślin. Ziemię trzeba oczyścić z chwastów, zasilić fosforem i potasem (np. superfosfatem granulowanym lub siarczanem potasowym) albo kompostem i płytko przekopać. Jeśli gleba była wapnowana kilka lat temu, warto ponowić ten zabieg (15kg wapna/100m2).


6. Przed zimą należy zabezpieczyć również instalacje nawadniające. Przede wszystkim należy ją dokładnie opróżnić wtłaczając w rury powietrze przy pomocy kompresora.


7. Jeśli w oczku wodnym zimują ryby nie wolno dopuścić do zamarznięcia całego lustra wody. Skutecznie zadba o to grzałka. Jeśli jednak nie zapadnie decyzja o jej zakupie, przez całą zimę trzeba będzie kontrolować zbiornik i w razie potrzeby wyrąbać przerębel.

autor:mgr inż. Anita Białczakarchitekt krajobrazuGardenflow.pl
architekt krajobrazu Anita Białczak