Maj w ogrodzie

KALENDARZ PRAC OGRODNICZYCH


  1. Silne promieniowanie słoneczne może zaszkodzić roślinom, jeśli nie są dobrze nawadniane. Trudności z pobieraniem odpowiedniej ilości wody z gleby mają zwłaszcza posadzone wiosną rośliny, które nie zdążyły jeszcze wykształcić prawidłowego systemu korzeniowego zaspokajającego wszystkie ich potrzeby. Podczas upałów ogrodowe drzewa i krzewy powinno się obficie podlewać w odstępach 2-3 dniowych, natomiast rośliny zielne – codziennie. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy liście nie są tak rozgrzane, a parowanie tak intensywne.

  2. W tym czasie efekty rozpoczętej wegetacji można obserwować nie tylko na roślinach ozdobnych, ale również na chwastach. Nie należy zwlekać z ich usuwaniem. O wiele trudniej będzie to zrobić, gdy wejdą w okres rozmnażania i samodzielnie będą się rozsiewać po ogrodzie.

  3. Część krzewów ma za sobą okres kwitnienia. Przycięcie przekwitłych kwiatostanów krzewów forsycji, krzewuszek, migdałków, wczesnych tawuł i wrzośców wywoła obfitsze kwitnienie roślin w następnym roku. Przekwitające kwiatostany lilaków (potocznie zwanych bzami) usuwa się poprzez ich obłamanie. Zabieg ten wymaga jednak ostrożności, by uniknąć przypadkowego uszkodzenia nowych pędów liściowych, na których końcach rozwijają się pąki przyszłorocznych kwiatów.

  4. W tym miesiącu na krzewach róż mogą pojawić się wymagające wycięcia odrosty korzeniowe.

  5. W maju trawa rośnie już dość intensywnie, rozpoczyna się więc sezon systematycznego koszenia trawnika.

  6. Można jeszcze siać niektóre rośliny zielne:

  • Połowa maja to ostatni termin wysiewu jednorocznych roślin kwitnących latem.

  • Jest to również czas wysiewu roślin dwuletnich, czyli kwitnących w drugim roku po siewie. Są to m.in. bratki, malwy i stokrotki. Ponieważ w bieżącym roku nie są ozdobne, miejsce dla nich powinno być osłonięte innymi roślinami. Na rabaty przesadza się je jesienią.

  1. W maju żerowanie rozpoczynają mszyce. Najczęściej występują na krzewach róż, tawuł i wiciokrzewów. Zwalcza się je za pomocą środków chemicznych. Warto zastosować w tym celu oprysk preparatem „Aphisol-Bio”.

autor:mgr inż. Anita Białczakarchitekt krajobrazuGardenflow.pl
architekt krajobrazu Anita Białczak