Październik w ogrodzie

KALENDARZ PRAC OGRODNICZYCH



1. Przez cały miesiąc można sadzić liściaste drzewa i krzewy zarówno te w pojemnikach, balotach, jak i z gołym korzeniem. O tej porze roku rośliny powinno umieszczać się 5 cm głębiej niż rosły w pojemnikach. Po posadzeniu rośliny trzeba obficie podlać, skrócić ich pędy, a następnie usypać wokół pnia chroniący korzenie przed mrozem 30 cm kopczyk z ziemi.


2. Do połowy października natomiast, po uprzednim obfitym podlaniu, można przesadzać i sadzić iglaki w pojemnikach.


3. Czas już przestać zasilać rośliny ogrodowe nawozami wieloskładnikowymi. Stosując nawożenie nawozami jednoskładnikowymi, jesienią można rozprowadzić jedynie potasowe i fosforowe.


4. Pod koniec miesiąca można rozpocząć okrywanie wrażliwych na mróz krzewów o sezonowych liściach (róże, budleje, hortensje, powojniki). Przed mrozem korzenie uchroni kopczyk usypany z ziemi na wysokość 30cm.


5. Krzewy zimozielone okrywa się tzw. stroiszem z gałązek iglaków. Wcześniej jednak należy zabezpieczyć ich podłoże przed przemarzaniem i utratą wilgoci poprzez jego wyściółkowanie.


6. Warto też otulić papierem lub tekturą, a następnie owinąć specjalnym, perfoprowanym plastikiem pnie drzew owocowych.


7. Ostatni raz w roku kosi się, a następnie grabi trawnik.


8. W tym i przyszłym miesiącu wycina się obumarłe części bylin o sezonowych liściach.


9. Przygotowane byliny wrażliwe na mrozy i młode, posadzone tego roku trzeba okryć agrowłókniną lub gałązkami drzew iglastych. Te materiały zapewnią roślinom dostęp powietrza, ciepło oraz ochronę przed niewskazanym w okresie zimowym intensywnym nasłonecznieniem.


10. W październiku sadzi się kłącza konwalii.


11. Rośliny dwuletnie zimujące w postaci rozet liściowych należy obficie podlać i jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków okryć agrowłókniną lub gałązkami iglaków.


12. Czas usunąć z rabat resztki przekwitłych roślin jednorocznych i dwuletnich. Najlepiej je spalić, likwidując w ten sposób źródło ewentualnych chorób.


13. Z balkonów i tarasów trzeba przenieść do widnych i ciepłych pomieszczeń rośliny doniczkowe i pojemnikowe (m.in. aukuby, cytryny, datury, fuksje, pelargonie). Przez całą zimę konieczne będzie ich podlewanie. Zrezygnować należy jednak z ich nawożenia.


14. Zimą ogrody na wsi lub na obrzeżach miast w pobliżu lasów często odwiedzają zające. Szkodzą roślinom obgryzając korę i liście. Aby temu zapobiec należy zabezpieczyć pnie młodych drzew ogrodzeniem z metalowej siatki o drobnych oczkach, wysokości 1,2m. Warto też tym materiałem zabezpieczyć rośliny na rabatach, rozkładając siatkę ponad nią, a brzegi umocowując np. kołkami głęboko wbitymi w ziemię.


15. Przyszedł czas przeniesienia w ciepłe pomieszczenie egzotycznych roślin wodnych. Nie ma potrzeby usuwania zeschniętych części roślin szuwarowych i bagiennych. Zimą ułatwią one wymianę gazową pomiędzy wodą a powietrzem i utrudnią zamarzanie lustra wody, co ma zasadnicze znaczenie dla zimujących w oczku organizmów.


16. Po lecie trzeba odłowić ryby z oczka wodnego celem przechowania ich w domowym akwarium. Zimujące w zbiorniku zwierzęta dokarmia się już tylko w słoneczne, ciepłe dni, gdy temperatura powietrza przekracza 10° C.


17. Przygotowania do zimy wymaga sam zbiornik. Zdemontować należy wszystkie urządzenia oczka, z którego na zimę spuszczana jest woda. Przy okazji spuszczenia wody warto przeprowadzić tu prace porządkowe. Karpy silnie rozrośniętych roślin wodnych można teraz spokojnie dzielić.

autor:mgr inż. Anita Białczakarchitekt krajobrazuGardenflow.pl
architekt krajobrazu Anita Białczak