Wiosna w ogrodzie

KALENDARZ PRAC OGRODNICZYCH


Wiosna i jesień to dwa możliwe terminy sadzenia drzew i krzewów, a co za tym idzie – zakupów. Oto kilka praktycznych informacji, którymi warto się kierować przy wyborze roślin urządzając ogród:


1. Zakup powinien poprzedzać plan nasadzeń. Przykładów nieprzemyślanych kompozycji nietrudno znaleźć we własnym otoczeniu. Niestety wiele amatorskich przedogródków i ogrodów to bezładne skupiska roślin. Trudno o właściwe zaaranżowanie atrakcyjnej przez cały rok rabaty bez dobrej znajomości roślin, przebiegu ich wzrostu, czy też terminów kwitnienia. Warto więc zwrócić się o pomoc do specjalisty, projektanta ogrodów. Na pewno w ogrodzie znajdzie się jeszcze miejsce na dodatkowe, samodzielnie wybrane gatunki.


2. Przed kupnem jakiejkolwiek rośliny należy zapoznać się z jej wymaganiami, by móc zadecydować, czy warunki w ogrodzie i przewidziane stanowisko są dla niej odpowiednie. Konieczna jest także wiedza na temat intensywności wzrostu i ekspansywności rośliny, aby zapobiec np. zarastaniu lub zasłanianiu światła pobliskim gatunkom. Wiedzę warto czerpać ze specjalistycznej literatury.


3. Przy doborze roślin należy wziąć pod uwagę jej przyszłą pielęgnację. Lepiej zrezygnować z wrażliwych, trudnych w uprawie roślin, jeżeli nie jest się w stanie poświęcić im koniecznego czasu pracy lub pieniędzy na obsługę ogrodnika.


4. Na zakupy lepiej wybrać specjalistyczną szkółkę lub centrum ogrodnicze. Poza zazwyczaj dużym wyborem, można tam zasięgnąć cennych informacji na temat każdego sprzedawanego gatunku. Rośliny pochodzące z nieznanego źródła lub sprzedawane po okazyjnych cenach mogą być zarażone trudną do rozpoznania na tym stadium rozwoju chorobą.


5. Istotne znaczenia ma decyzja o wielkości kupowanej rośliny. Duże drzewa mają wpływ na kompozycje i wygląd zwłaszcza nowego ogrodu. Są jednak droższe, trudniejsze w transporcie i sadzeniu, gorzej się przyjmują, a często nawet przez kilka lat odchorowują przesadzenie. Przy wielu przeciwstawnych zaletach młodych roślin ich zasadniczą wadą jest wieloletni okres dorastania do docelowych rozmiarów.


6. Warto wiedzieć, że lepiej przyjmują się rośliny sprzedawane w pojemnikach lub balotowane (z bryłą korzeniową zapakowaną w worki jutowe lub foliowe) niż rośliny z tzw. nagim korzeniem. Dodatkową zaletą tych pierwszych jest również fakt, iż właściwie sadzić je można przez cały rok, jeśli tylko ziemia nie jest zamarznięta.


7. Bardzo ważne jest, by zwracać uwagę na prawidłowe proporcje między częścią podziemną a nadziemną rośliny. Duże drzewa lub krzewy w niewielkich pojemnikach mają zapewne zbity system korzeniowy, czego dowodem będą wystające przez dno doniczki grube korzenie. Takie rośliny gorzej się przyjmują. Średnica pojemnika powinna być równa lub większa od jednej szóstej wysokości gatunku. Nagie korzenie roślin muszą być ponadto szeroko rozłożone, regularne, z wieloma drobnymi korzonkami średnicy 2-3mm. Nie mogą być kruche ani łamać się w palcach, co może być wynikiem ich przesuszenia. Nie powinny być również skierowane w dół z hakowatym wygięciem, gdyż grozi to ich nie przyjęciem się lub słabszym wzrostem po posadzeniu.


8. Powinno się unikać roślin o nieprawidłowo rozwiniętym systemie korzeniowym i tych, które nie rosły w pojemnikach, a zostały do nich włożone przed wystawieniem do sprzedaży. Rozpoznać to można przez niedbałość wsadzenia i ruszanie się rośliny w donicy.


9. Należy również przyjrzeć się ziemi wypełniającej pojemnik. Rośliny umieszczone w ziemi kompostowej są z reguły znacznie silniejsze od tych dorastających w niepełnowartościowym podłożu. Zachwaszczona lub porośnięta mchem gleba w pojemniku wskazuje na zbyt długi wzrost rośliny w donicy. Dla kupującego oznaczać to może dodatkowe trudności z przyjęciem się rośliny w nowym miejscu.


10. Warto sprawdzić, czy worki jutowe roślin balotowanych są wilgotne.


11. Zawsze bezpieczniej jest kupować w pojemnikach trudno przyjmujące się, wrażliwe rośliny (np. magnolie).


12. Równie dobrej kondycji co korzenie powinny być wszystkie pędy rośliny, a korona gęsta i silnie rozkrzewiona.


13. Lepiej zrezygnować z zakupu iglaków o brunatnie zabarwionych igłach w górnych częściach pędów lub żółtych przebarwieniach ulistnienia w kształcie niewielkich obrączek.


Sadzenie roślin poprzedzać musi przygotowanie podłoża w miejscu stałym. W tym celu trzeba starannie usunąć wszystkie chwasty, a ziemię na obszarze dwukrotnie większym od wielkości bryły korzeniowej rośliny przekopać na minimum pół metra w głąb. Następnie glebę należy wymieszać z dostępną w sprzedaży ziemią kompostową albo dodać do niej nawozy fosforowe lub potasowe. Tak przygotowane podłoże obficie się podlewa, by po kilku dniach można było przystąpić do sadzenia roślin.

autor:mgr inż. Anita Białczakarchitekt krajobrazuGardenflow.pl
architekt krajobrazu Anita Białczak