Cena za projekt ogrodu

Jaki jest koszt zaprojektowania ogrodu? Zapewniam Cię, że mniejszy niż łączna cena błędów za jakie zapłacisz samodzielnie urządzając ogród.

ROZSĄDNYCH LUDZI NIE STAĆ NA PŁACENIE ZA BŁĘDY

Myślisz, że projekt ogrodu to fanaberia dla "bogatych"? Przeciwnie. Rozsądnych ludzi nie stać na płacenie za błędy. Wahasz się, bo sądzisz, że wystarczy pójść do centrum ogrodniczego w środku sezonu, gdy wszystko kwitnie, wybrać najefektowniejsze rośliny, wygrzebać dołki w ogrodzie, posadzić je i będzie pięknie. Tuż po posadzeniu może i tak. Ale czy potrafisz przewidzieć jak wybrana roślina się rozrośnie za kilka lat? Coraz częściej trafiają do mnie klienci, będący właścicielami swojego ogrodu od wielu lat. Gdy wchodzę na ogród okazuje się, że wyrosłe drzewa i krzewy posadzone są zbyt blisko płotu i zbyt blisko siebie. Kolidują ze sobą, mają odkształcone kształty, nie mając szans na prawidłowy, stabilny rozrost lub zajmują zbyt dużo miejsca, „włażąc” na ścieżkę lub trawnik. Trzeba wycinać nawet wysokie na kilka metrów okazy, a w najlepszym wypadku przesadzać. To strata dla klienta, wyrzucone niegdyś pieniądze na rośliny, które miały być piękne, a wyglądają mizernie.

Zapewne chcesz aby ogród kwitł kwiatami możliwie najdłużej. A czy zdajesz sobie sprawę z tego, że nie ma roślin, które kwitną od przedwiośnia do października? Żeby osiągnąć efekt kwitnącego ogrodu, trzeba żonglować gatunkami. Zapewnić w każdej części ogrodu odpowiednią ilość roślin kwitnących wiosną i potem każdego miesiąca, do jesieni. Czy znasz się na terminach kwitnienia poszczególnych gatunków? Do tego w aranżacje roślinne należy wpleść rośliny o ozdobnych, kolorowych liściach, bo te zdobią ogród przez cały sezon. Ale to nie wszystko :) Trzeba też zadbać o to, by projekt ogrodu zapewniał jego atrakcyjność również w okresie jesienno-zimowym. Czy znasz rośliny na tyle, aby wiedzieć, które z nich pięknie przebarwiają liście jesienią na żółto, a które na czerwono? Wiesz które rośliny, poza iglastymi (zakwaszającymi glebę, przez co wykluczają towarzystwo wielu roślin wokół) są zimozielone i będą pocieszać Cię zimą? A które mają ozdobne, kolorowe owoce, które barwne gałązki, wprowadzające kolor w środku szarej zimy? To wszystko wie i "sprzeda" Ci w projekcie architekt krajobrazu.

Ale to nie wszystko :) Czy stać Cię na to, aby wydawać pieniądze na rośliny, które mogą się nie przyjąć, będą marnieć i obumierać pomimo inwestowania w nawożenie? To się wydarzy jeśli nie wiesz które rośliny zniosą pełne nasłonecznienie latem, które rośliny są cieniolubne, a które zmizernieją posadzone na nieodpowiednich stanowiskach. Czy wiesz które rośliny będą pięknie rosły na glebie gliniastej, które na piaszczystej, które na kwaśnej, a które na wapiennej? To wszystko wie dobry architekt krajobrazu. I za tę specjalistyczną wiedzę płacisz. Kupując projekt ogrodu unikasz więc strat wynikających z konieczności usuwania chorych, obumierających lub zbyt bujnych roślin za trzy, pięć, dziesięć lat.


SAMODZIELNE PROJEKTOWANIE OGRODU

Projekt ogrodu to inwestycja. Poza zmarnowanymi pieniędzmi na niewłaściwie dobrane rośliny, możesz popełnić błędy w doborze materiałów ścieżek, podjazdu, kamieni i... osiągnąć efekt ogrodu działkowego. Architekt krajobrazu zadba o funkcjonalność Twojego ogrodu. O ergonomię podjazdu, ścieżek, tarasu. Wymyśli optymalne rozwiązania dla trudnych miejsc w ogrodzie, np. wąskich przejść, spadków, różnic wysokości. Architekt krajobrazu doradzi Ci również gdzie umieścić domek gospodarczy i dobierze odpowiednie dla Ciebie zadaszenie tarasu. Podsunie Ci najlepsze pomysły na zaaranżowanie projektu małego ogrodu lub wąskiego ogrodu. Zmieści tam wszystkie niezbędne funkcje, a przy tym zadba o wizualne „poszerzenie” widoku na ogród. Jedynym słowem: architekt krajobrazu zoptymalizuje Twój ogród, a przy tym uczyni go pięknym.


ILE KOSZTUJE PROJEKT OGRODU

Ceny są ruchome – zależne od tego czy klient zamawia jakieś dodatkowe elementy, jak np. basen, kaskadę lub kamiennego grilla ogrodowego. Jednakże szacunkowo projekty ogrodów wyceniane są zależnie od powierzchni. I tak:

  • projekt małego ogrodu o powierzchni do 100 m² kosztuje około 1000 zł

  • projekt ogrodu o powierzchni do 150 m² kosztuje około 1500 zł

  • projekt ogrodu 150-200 m² kosztuje około 2000 zł

  • projekt ogrodu 250-300 m² kosztuje około 2500 zł

  • projekt ogrodu 300-500 m² kosztuje około 3000 zł

  • projekt ogrodu 500-1000 m² kosztuje powyżej 3500 zł


ZA CO PŁACISZ?

Za kreatywność, talent i kawał specjalistycznej wiedzy.

Architekt krajobrazu nie tylko zawrze tę wiedzę w Twoim projekcie, ale również przestawi Ci ją w taki sposób, abyś mógł sobie swój ogród wyobrazić. Abyś decydując się na budowę, nie miał poczucia kupowania kota w worku. Czyli architekt krajobrazu, dzięki swoim umiejętnościom projektowym, przedstawi Ci komputerowe wizualizacje wykonane w specjalistycznych programach do projektowanie. Dostarczy Ci też rysunki techniczne z obmiarami materiałów, aby wykonawca mógł wycenić wykonanie ogrodu.

Przekonałam Cię, że warto zainwestować w projekt ogrodu? Zapraszam Cię więc do zapoznania się z naszą ofertą projektowania i zakładania ogrodów albo od razu zadzwoń pod nr 517-198-001 :)

autor:mgr inż. Anita Białczakarchitekt krajobrazuGardenflow.pl
architekt krajobrazu Anita Białczak