Ogród piękny zimą

Czy ogród może być atrakcyjny przez wszystkie pory roku polskiego klimatu? To pytanie nurtuje zwłaszcza w kontekście bezśnieżnych okresów zimowych, kiedy to liście opadną już z drzew i krzewów, trawnik straci swą żywą barwę, a biały puch nie okryje ogołoconych gałązek. Co zrobić, by widok ogrodu z naszego salonu nie przygnębiał? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.


ROŚLINY OZDOBNE ZIMĄ

O atrakcyjność przestrzeni za oknami zimą należy zadbać już na etapie projektowania ogrodu. Planowane nasadzenia muszą stanowić dobrze przemyślaną kompozycję roślin nie tylko na przemian kwitnących przez cały okres wegetacji, ale również gatunków zimozielonych, które od wiosny do późnego lata zapewnią odpowiednie tło kolorowym kwiatom, a zimą zagrają w naszym ogrodzie pierwsze skrzypce. Rośliny utrzymujące ulistnienie przez cały rok to przede wszystkim iglaki. Liczne odmiany jodeł, świerków i sosen nie ograniczają się do wysokich drzew, znanych wszystkim z naszych lasów, ale zapewniają szeroki wybór kształtów i kolorów – od błękitnoszarych, poprzez soczystozielone, po brunatnozielone. Znajdziemy pośród nich formy stożkowe, ale nie tylko: również płaczące, o zwisających gałązkach, krzaczaste poduchy czy regularne kule. Różnej wielkości krzaczaste formy przybierają również odmiany cisu i kilku innych gatunków. Igły to jednak nie jedyny rodzaj ulistnienia iglaków. Popularne wśród właścicieli ogrodów przydomowych są również różnorodne odmiany żywotników (zwanych tujami), cyprysików i jałowców. Utrzymujące się przez cały rok łuski tych roślin zapewniają nie tylko zróżnicowanie kolorystyczne (wszystkie odcienie zieleni, od szarości, po żółć), ale również swe ozdobne znaczenie ma tutaj sposób ułożenia gałązek i łusek oraz wszelkiego typu pokroje i wzrost.


ROŚLINY ZIMOZIELONE LIŚCIASTE

Zimową scenerię ogrodu warto uzupełnić również roślinami o zimozielonych liściach. Nie mamy tu, niestety, tak bogatego wyboru, dlatego mogą one stanowić urozmaicający dodatek do podstawowego iglastego „szkieletu” kompozycji roślinnych. Chętnie stosowanym, liściastym krzewem jest ognik szkarłatny i jego odmiany o żółtych, pomarańczowych i czerwonych, drobnych owocach, utrzymujących się na gałązkach do grudnia. Zimozielone liście posiada również powszechnie znany i lubiany bukszpan wieczniezielony oraz ligustr pospolity – rośliny przede wszystkim żywopłotowe. Różaneczniki, mahonia pospolita, pieris japoński, ostrokrzew, laurowiśnia - to podstawowe krzewy dekoracyjne nie tylko ze względu na okazałe, zimozielone, błyszczące liście, ale posiadające i inne walory ozdobne w pozostałych porach roku. Spośród roślin płożących, tworzących kobierce warto polecić trzmielinę Fortune'a, irgę Dammera czy barwinka pospolitego, natomiast z pnączy – znany wszystkim bluszcz i jego odmiany.


ROŚLINY O OZDOBNYCH PĘDACH

Zimozielone liście, igły i łuski to nie jedyny element ozdobny, na który możemy liczyć podczas szarych miesięcy w naszym ogrodzie. Nieco koloru w innej formie wniosą rośliny o ozdobnych pędach. Podstawowym gatunkiem, który warto mieć we własnym ogrodzie jest dereń biały w odmienia 'Sibirica' – rozłożysty krzew o jaskrawoczerwonych gałązkach lub dereń rozłogowy w odmianie 'Flaviramea' o pędach jaskrawozielonych. Mniej lub bardziej intensywnie czerwone pędy posiada również chętnie stosowany berberys Thunberga czy świdośliwa, natomiast w odcieniach zieleni, np. złotlin japoński. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o pospolitej w naszym kraju wierzbie płaczącej. W dużym ogrodzie warto posadzić brzozę lub platana, ze względu na dekoracyjną korę pni tych drzew. Ozdobne pędy to nie tylko kolor, ale i kształty gałązek, których ciekawe formy są szczególnie dekoracyjne, gdy częściowo przykryje je śnieg. Interesująco w bezlistnym stanie prezentują się wszelkie płaczące formy drzew, np.: brzoza brodawkowata w odmianie 'Youngii', wiśnia piłkowana w odmianie 'Kiku-shirade-zakura', jarząb pospolity w odmienie 'Pendula', cz leszczyna pospolita 'Pendula'. Oryginalne, pogięte pędy, szczególnie widoczne w stanie bezlistnym posiada wierzba babilońska w odmianie 'Tortuosa', robinia akacjowa 'Tortuosa' oraz leszczyna pospolita w odmianie 'Contorta'.


ROŚLINY STOŻKOWE, KULISTE, KOLUMNOWE, STRZELISTE...

Gdy rośliny przykryje warstwa śniegu, kolory przestają mieć znaczenie, za to najintensywniej wyłaniają się kształty. Dlatego ważne jest, by rośliny były zróżnicowane w swej formie. Stożkowate i kolumnowe korony ma wiele drzew iglastych, ale i kilka odmian gatunków liściastych, np. wiśnia piłkowana w odmianie 'Ama-no-gawa' czy też odmiany buka pospolitego, brzozy brodawkowatej lub jarzębu pospolitego. Kontrastowe wobec nich są rośliny o kulistych koronach. Liczne krzewy o tym kształcie znajdziemy pośród gatunków iglastych, natomiast spośród drzew warto wymienić odmianę kulistą robinii akacjowej, klonu pospolitego i jesionu pensylwańskiego, a także liczne formy pienne zarówno iglastych jak i liściastych drzewek. Oryginalny kształt posiada wiśnia piłkowana w odmianie 'Kanzan' – drzewko o odwrotnie stożkowatej koronie. Należy pamiętać, że obfite opady śniegu grożą iglakom o pionowo wyrastających gałązkach połamaniem pędów. Formy kolumnowe można przed tym uchronić poprzez obwiązanie sznurkiem. Podczas długotrwałych opadów mokrego śniegu gałęzie krzewów, zwłaszcza iglastych, narażone są na złamania pod jego ciężarem. By do tego nie dopuścić od czasu do czasu warto osypać z nich biały puch.


RZEŹBA W OGRODZIE

Ogród to jednak nie tylko rośliny, ale i elementy małej architektury. Stylistycznie dobrana, niebanalna rzeźba może stać się główną atrakcją ogrodu w okresie zimowym, a ciekawa forma karmnika lub poidła dla ptaków dodatkowo tchnie nieco życia i optymizmu w krajobraz za oknem.


"CHOINKA" W OGRODZIE

W okresie Bożego Narodzenia najważniejszym akcentem w ogrodzie będzie udekorowana lampkami „choinka”. Warto więc przewidzieć jej usytuowanie już na etapie planowania ogrodu. W charakterze świątecznej „choinki” doskonale sprawdzą się świerki lub jodły o tradycyjnym stożkowym pokroju i regularnie, promieniście ułożonych gałązkach, np. świerk kłujący 'Glauca' lub 'Hoopsi'.

Potrzebujesz pomocy w doborze roślin do Twojego orgodu? Zapraszam Cię do zapoznania się z naszą ofertą projektowania ogrodów ozdobnych przez cały rok.

autor:mgr inż. Anita Białczakarchitekt krajobrazuGardenflow.pl
architekt krajobrazu Anita Białczak