Jak zaprojektować i urządzić ogród ?

PROJEKT OGRODU

Po kupnie domu i jego urządzeniu, przychodzi czas na urządzenie wymarzonego ogrodu. Stworzenie estetycznej i zarazem funkcjonalnej przestrzeni, spełniającej oczekiwania wszystkich domowników, to nie lada wyzwanie. Zarówno z uwagi na koszty budowy ogrodowych elementów stałych: tarasu, altany, wiaty, nawierzchni, ścieżek czy oczka wodnego, jak i z powodu konieczności właściwego doboru żywego, a więc zmiennego w czasie, materiału roślinnego, za dziś nieprzemyślane decyzje dużo zapłacisz w przyszłości. Nieergonomiczny podjazd, za dużo zbyt dużych roślin, powodujących wrażenie pstrokacizny, rażąca niespójność pomiędzy architekturą domu a bezkształtną formą ogrodu - to nierzadkie powody niepełnego zadowolenia jego właścicieli. Jeśli chcesz uniknąć błędów kompozycyjnych i rozczarowania efektem bałaganu przestrzennego, zamów projekt ogrodu u kogoś, kto się na tym zna - ma kwalifikacje, wyobraźnię przestrzenną i wie do jakich rozmiarów rozrosną się rośliny za dwa, pięć i dziesięć lat. Pamiętaj, że ogród tworzysz na dziesiątki lat, warto więc na etap planowania poświęcić wystarczająco dużo czasu i środków, by później nie żałować swych inwestycji.

ARCHITEKT KRAJOBRAZU CZY OGRODNIK?

O ile zatrudnienie projektanta wnętrz do pomocy w zagospodarowaniu domowej przestrzeni jest luksusem, to decyzja o powierzeniu aranżacji ogrodu architektowi krajobrazu jest niezbędna. Optymalne zagospodarowanie rekreacyjnego terenu zieleni wymaga łączenia specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin nauk przyrodniczych oraz inżynierskich z umiejętnościami kompozycji. Architekt krajobrazu nie tylko dysponuje niezbędną wiedzą z zakresu ogrodnictwa czy gleboznawstwa, ale przede wszystkim posiada przygotowanie do kreatywnej aranżacji przestrzeni. Oczywiście, jak w każdym zawodzie, dyplom magistra inżyniera nie zawsze idzie w parze z umiejętnościami czy talentem, dlatego zanim dokonasz wyboru projektanta, przyjrzyj się jego dotychczasowym pracom na stronie internetowej, by upewnić się czy styl w jakim się porusza odpowiada Twoim gustom.

CO W OGRODZIE?

Pierwszym etapem pracy nad projektem jest optymalne rozplanowanie wszystkich funkcji ogrodu i ich komunikacja. Najczęściej oczekiwanymi strefami są: reprezentacyjna w części frontowej działki, gastronomiczna w postaci tarasu lub patio oraz rekreacyjna, gdzie można rozłożyć leżaki lub koc, czy też pograć w siatkówkę. Niekiedy wymagań jest więcej: huśtawka czy piaskownica dla dziecka, altana, domek narzędziowy, dodatkowe miejsce parkingowe, miejsce na ognisko lub grill, oczko wodne, skalniak, warzywnik czy ogródek ziołowy. Im więcej funkcji, tym trudniej prawidłowo umiejscowić je wobec siebie nawzajem, domu (z uwzględnieniem widoków z okien w poszczególnych wnętrzach), a także stron świata, determinujących naświetlenie działki oraz kierunek wiatru, tak istotny w planowaniu np. budowy ogrodowego grilla. Gdy już znaleziony zostanie „złoty środek” w rozmieszczeniu wszystkich pożądanych funkcji, przychodzi czas na decyzje estetyczne.

STYLE OGRODOWE

Ogrody, jak i parki czy skwery mogą być aranżowane w przeróżnej stylistyce. Ogród nowoczesny, ogród japoński, ogród angielski, ogród śródziemnomorski, wiejski, naturalistyczny, klasyczny - czy na pewno wiesz czego chcesz? Aby poszerzyć swoje wyobrażenie z zakresu możliwości stylizacji swojego ogrodu, warto przejrzeć strony internetowe zagranicznych architektów krajobrazu, sięgnąć po specjalistyczne książki lub poprosić swojego projektanta o przedstawienie Twoich opcji.

Najważniejszym kryterium branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o stylistyce ogrodu jest dopasowanie do architektury budynku oraz otoczenia działki. Faliste granice rabat i trawnika, łagodnie wijące się ścieżki z naturalnego kamienia, nieregularny kształt oczka wodnego wyłożonego otoczakami pasował będzie do tradycyjnego domku w pobliżu lasu, ale już niekoniecznie do nowoczesnego budynku o surowym wykończeniu elewacji na zamkniętym, miejskim osiedlu, gdzie uliczki wyłożone są równiutko betonowym brukiem, a lśniąca metalem brama wjazdowa utrzymana jest w prostej stylistyce. Właściwy dobór materiałów oraz kształty poszczególnych elementów i wnętrz ogrodowych – trawnika, tarasu, ścieżek czy murków, stanowią o jego spójności z otoczeniem i sprawiają wrażenie ładu przestrzennego, co jest warunkiem efektywnego wypoczynku w ogrodzie.

ROŚLINY W OGRODZIE

Kolejnym etapem projektowania jest staranne zaplanowanie nasadzeń. Dobór roślin musi być podyktowany szeregiem czynników. Warunkiem sukcesu w uprawie jest odpowiedni dobór gatunków do właściwości glebowych i oświetleniowych stanowiska dla nich przeznaczonych. Ważne, by cechy roślin spełniały oczekiwane funkcje, np. stanowiły osłonę żywopłotową lub skutecznie ocieniały miejsce zabaw dzieci. Niezmiernie istotna przy planowaniu nasadzeń jest wiedza z zakresu wyglądu roślin zimą oraz wzrostu na przestrzeni dziesiątek lat. Pamiętaj, że beztroskie posadzenie młodych, niedużych roślin, po kilku latach może poskutkować koniecznością wnioskowania pozwolenia na wycinkę drzew. Prawo zabrania bowiem samowolnych wycinek drzew i krzewów, co zagrożone jest karą finansową.

Częstym błędem w projektowaniu ogrodu jest niewłaściwy dobór roślin pod względem ilości oraz barw. Najczęściej hołduje się zasadzie, że im gęściej i im bardziej różnorodnie i kolorowo, tym lepiej. Tymczasem takie przestrzenie rażą pstrokacizną barw, stwarzając wrażenie bałaganu i nienaturalności. Istotne jest więc, by ulubione gatunki powtarzały się kilkakrotnie w różnych miejscach ogrodu, i występowały w grupach, w ilościach zależnych od wielkości rośliny.

WYPOSAŻENIE OGRODU

Na koniec pozostaje wybór elementów małej architektury: opraw oświetleniowych, mebli, donic, altany itp. I tutaj znowu należy odnieść się do stylistyki otoczenia i zaprojektowanego ogrodu. Najpiękniejsza na pierwszy rzut oka lampa ogrodowa może stracić cały urok w nieodpowiednim dla siebie otoczeniu, tak jak najpiękniejsza biżuteria nie zawsze pasuje do każdej sukienki.

Potrzebujesz pomocy w aranżacji Twojego ogrodu? Zapraszam Cię do zapoznania się z naszą ofertą projektowania i zakładania ogrodów.

autor:mgr inż. Anita Białczakarchitekt krajobrazuGardenflow.pl
architekt krajobrazu Anita Białczak